Ból zęba |
Ból zęba odnosi się zwykle do bólu wokół zębów lub szczęki. W większości przypadków spowodowany jest problemami takimi jak pęknięty ząb, odsłonięty korzeń zęba, choroby dziąseł, choroby żuchwy lub skurcze mięśni wykorzystywanych do żucia. Nasilenia bólu zęba mogą od przechodzić od łagodnego przez uporczywy po ostry i rozdzierający. Ból może być spotęgowany przez żucie, zimno lub ciepło. Gruntowna kontrola uzębienia obejmuje wykonanie zdjęć rentgenowskich, które mogą pomóc w ustaleniu przyczyny, czy ból zęba pochodzi z zębów czy z szczęki. Czasami ból zęba może być spowodowany przez problemów nie pochodzących z zębów lub szczęki. Ból wokół zębów i szczęki może być objawami choroby serca (np. dławica piersiowa lub atak serca), uszu (takie jak wewnętrzne lub zewnętrzne infekcje ucha) i zatok (dróg oddechowych z kości policzka). Na przykład ból piersiowej (wynikający z niedostatecznego dotlenienia krwi a tym samym mięśnia sercowego z powodu zwężenia tętnic do serca) jest zazwyczaj zlokalizowany w klatce piersiowej lub ramieniu. Jednak u niektórych pacjentów z dusznicą bolesną, ból zębów lub szczęki są tylko objawami ich problemy z sercem. Zakażenia i choroby uszu i zatok mogą powodować ból wokół zębów i szczęk. Dlatego, ocena przez lekarza i lekarzy dentystów są czasem konieczne do zdiagnozowania chorób medycznych powodujących "ból zęba".
Jakie są przyczyny dentystyczne bólu zęba
Bólu zęba - większość dentystycznych przyczyn wynika z ubytków w zębach, ropni, chorób dziąseł, podrażnień korzenia zęba, pękniętego szkliwa.
Ubytki w zębach
Najczęstszą przyczyną bólu zęba są ubytki. Przyczyną ubytków jest próchnica, która powoduje powstawanie otworów w dwóch warstwach zewnętrznych zwanych szkliwem i zębiną. Szkliwo jest białą najbardziej twardą powierzchnią, zębina jest żółta i znajduje się tuż pod warstwą szkliwa. Obie warstwy służą do ochrony wewnętrznej tkanki zęba, który zawiera naczynia krwionośne i nerwy. Bakterie w jamie ustnej, cukry proste, kwasy rozpuszczają szkliwo i zębinę, tworząc wgłębienia. Małe ubytki w nie powodują bólu i w większości przypadków są niezauważalne przez chorego. Większe (głębsze) ubytki mogą zbierać resztki pokarmu. Wewnętrzna masa zęba (miazga) dotknięta przez bakterie może stać się drażliwa w wyniku toksyn lub środków spożywczych, które są zimne, gorące, kwaśne, słodkie. Ból zęba z większych ubytków jest najczęstszym powodem wizyt u dentysty. Leczenia małych ubytków zazwyczaj wymaga wypełnienia materiałami stomatologicznymi. Leczenie większych ubytków wymaga czasami zastosowania koron porcelanowych. Leczenia bardzo głębokich ubytków (uszkodzonej miazgi) wymaga leczenia kanałowego lub ekstrakcji zębów. Uszkodzenia miazgi mogą prowadzić do śmierci tkanki zęba, w wyniku której powstaje infekcja (ropień). Leczenie kanałowe polega na usunięciu uszkodzonej tkanki (co pozwala uniknąć zakażenia lub usunięcie zęba) i zastąpienie jej z materiałem obojętnym.
Choroby dziąseł
Drugą najczęstszą przyczyną chorób dziąseł jest ból zęba. Choroby dziąseł odnoszą się do zapalenia tkanek miękkich (dziąseł) i utraty tkanki kostnej, która otacza zęby i utrzymuje je na miejscu. Choroby dziąseł spowodowane są przez toksyny wydzielane przez bakterie w jamie ustnej, które gromadzą się wzdłuż linii dziąseł. Wczesnymi objawami choroby dziąseł jest krwawienie dziąseł (bezbolesne). Ból jest objawem choroby dziąseł bardziej w zaawansowanej formie, jak utrata tkanki kostnej wokół zębów, która prowadzi do powstawania zatorów dziąseł. Leczenie polega na początku choroby dziąseł polega na usunięciu płytki bakteryjnej. Kontynuacja leczenia może obejmować rozmaite rodzaje zabiegów dotyczących odbudowy dziąseł. W zaawansowanym stadium choroby dziąseł z znacznie zniszczone są kości i następuje rozluźnienie zębów. W takich przypadkach konieczne jest szynowanie zębów lub ich ekstrakcjia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz